Cukrzyca

Cukrzyca jest to grupa chorób metabolicznych, charakteryzujących się podwyższonym stężeniem glukozy we krwi (tzw. hiperglikemia). Można wyróżnić cukrzycę typu 1, wywołaną niedoborem wytwarzania insuliny przez komórki beta trzustki (5-10% przypadków) oraz cukrzycę typu 2, wywołaną niewrażliwością tkanek na krążącą we krwi insulinę, czyli insulinooporność (zdecydowana większość przypadków cukrzycy).

Cukrzyca typu 1

Cukrzyca typu 1, czyli cukrzyca insulinozależna, związana jest z uszkodzeniem komórek beta wysp trzustkowych, które  produkują insulinę. Uszkodzenie ich (np. wskutek infekcji wirusowych) wiąże się z koniecznością podawania egzogennej insuliny.

Objawy cukrzycy typu 1

Jest wiele objawów cukrzycy typu 1:

 • częste oddawanie moczu,
 • nasilone, trudne do zaspokojenia pragnienie,
 • spadek masy ciała pomimo dużego apetytu,
 • osłabienie, senność i spadek aktywności psychofizycznej,
 • obrzęk i zaczerwienienie gardła, nalot na migdałkach,
 • zajady w kącikach ust, sucha i szorstka skóra
 • bóle brzuchaz mdłościami i wymiotami,
 • rozdrażnienie, dochodzące nawet do wybuchów agresji,
 • zapach z ust przypominający aceton,
 • śpiączka. 

Takie objawy - oraz poziom cukru we krwi, mierzony o dowolnej porze, przekraczający 200 mg% - są wystarczające, by postawić diagnozę.

Leczenie cukrzycy typu 1

Celem leczenia jest odtworzenie właściwego rytmu wydzielania insuliny przez zdrowy organizm. Cukrzyca typu 1 wymaga stałego monitorowania poziomu insuliny. Należy podawać ją kilka razy dziennie przed spożyciem posiłków. Nieleczona cukrzyca typu 1 prowadzi do śmierci.

Cukrzyca typu 2

Cukrzyca typu 2 jest przewlekłą chorobą metaboliczną, której przyczynami są przede wszystkim: niewłaściwa dieta i brak ruchu.

Objawy cukrzycy typu 2

Głównym objawem cukrzycy typu 2 jest wysokie stężenie glukozy we krwi, czyli:

 1. Kiedy stężenie glukozy o dowolnej porze dnia przekracza 200 mg%;
 2. Kiedy stężenie glukozy na czczo (co najmniej 8 godzin po spożyciu posiłku) przekracza 125 mg%;
 3. Kiedy w dwie godziny po doustnym teście po przyjęciu 75 g glukozy stężenie glukozy we krwi jest wyższe bądź równe 200 mg%.

Leczenie cukrzycy typu 2

Kluczową rolę leczenia pełni profilaktyka, polegająca na prowadzeniu odpowiedniego trybu życia (zdrowa dieta i aktywność ruchowa). Terapia cukrzycy typu 2 polega na leczeniu objawowym wszystkich zaburzeń towarzyszących chorobie, łącznie z kontrolą gospodarki węglowodanowej. Najważniejsze elementy terapii to:

 • normalizacja masy ciała,
 • zwiększenie aktywności fizycznej,
 • właściwa dieta,
 • leczenie zaburzeń lipidowych, nadciśnienia tętniczego i innych chorób układu krążenia,
 • utrzymywanie glikemii w przedziale wartości możliwie najbardziej zbliżonym do niecukrzycowych (tzw. normoglikemia).

Dieta dla cukrzyka typu 2

Dieta dla cukrzyków typu 2 powinna być dobierana indywidualnie. Dieta powinna być niskokaloryczna i pokrywać zapotrzebowanie na składniki odżywcze oraz witaminy i składniki mineralne. Posiłki należy przyjmować regularnie 4-5 razy dziennie. Należy jeść dużo ryb, błonnika pokarmowego, warzyw i owoców. Z białek powinno pochodzić 12-15% energii (połowa to białko zwierzęce), z węglowodanów 55-60% energii, z tłuszczów 20-30%. Należy ograniczyć podroby, żółtka jaj i sól kuchenną. Należy wykluczyć z diety alkohol oraz słodycze.

recomendation trail

Żona przez lata próbowała przekonać mnie, abym sprawdził swój poziom cholesterolu, ale wydawało mi się to zbędne. Przecież nic mnie nie bolało! Raz dałem się namówić i okazało się, że nie było dobrze. Dziś jestem najwierniejszym fanem produktów Green Nopal, bo gdy zacząłem je stosować, to moje wyniki zaczęły się poprawiać.

Marek, ogrodnik z Białej Podlaskiej

recomendation trail

Co tu dużo mówić? Schudłam 4 kg. Herbata to nie magiczny eliksir i bez odrobiny wysiłku z naszej strony wiele nie zdziała – to jest dla mnie całkowicie oczywiste. Pozwoliła mi jednak ograniczyć ten wysiłek do minimum i za to jestem Nopalowi wdzięczna!

Olga, nauczycielka z Bydgoszczy