Cholesterol

Cholesterol jest to organiczny związek chemiczny, lipid z grupy steroidów, niezbędny do pełnienia kluczowych funkcji organizmu. Pochodne cholesterolu są składnikiem błon komórkowych, w których pełnią wele funkcji, m.in. funkcję stabilizacyjną. Cholesterol jest prekursorem kwasów żółciowych, hormonów steroidowych (hormonów płciowych i kortykosterydów), witaminy D3 i jej metabolitów. Część cholesterolu jest wytwarzana endogennie, a część jest przyjmowana z pokarmem.

Prawidłowy cholesterol

W Polsce u osób zupełnie zdrowych i młodych za prawidłowe uznaje się stężenie cholesterolu całkowitego we krwi na poziomie 200 mg/dl. Jednak bezpieczniej jest, kiedy nie przekracza 190 mg/dl. W ocenie stężenia cholesterolu należy brać pod uwagę nie tylko cholesterol całkowity, ale i stężenia frakcji cholesterolu – LDL (lipoproteina niskiej gęstości, z ang. low-density lipoprotein) i HDL (lipoproteina wysokiej gęstości, z ang. high-density lipoprotein).

U osób zdrowych wartości normalne dla LDL (tzw. złego cholesterolu) to 130 mg/dl, natomiast u pacjentów po zawale, udarze czy cierpiących na chorobę niedokrwienną serca, powinien być znacznie niższy niż 100 mg/dl. U chorych na cukrzycę nie powinien przekraczać 70 mg/dl.

Wartości normalne dla HDL (tzw. dobrego cholesterolu) to: u zdrowych mężczyzn >40 mg/dl, kobiet >50 mg/dl, natomiast u osób cierpiących na schorzenia układu krążenia, jego stężenie we krwi musi przekraczać 60 mg/dl.

Zły cholesterol LDL

Zły cholesterol to popularne określenie frakcji lipoprotein niskiej gęstości (LDL) transportujących cholesterol z wątroby do komórek całego organizmu. Jego transfer do krwi jest bardzo szybki, czego konsekwencją jest powstanie złogów w tętnicach. LDL przykleja się do ich ścian naczyń krwionośnych i ulega utlenieniu co prowadzi do zwężenia światła naczyń.

Jak obniżyć zły cholesterol?

Najskuteczniejszą formą walki z nadmiarem LDL i wysokim stężeniem cholesterolu całkowitego jest ruch i dieta niskotłuszczowa.

Dobry cholesterol HDL

Dobry cholesterol to popularne określenie frakcji lipoprotein wysokiej gęstości (HDL) transportujących cholesterol z organizmu do wątroby, gdzie ulega metabolizmowi.

recomendation trail

Żona przez lata próbowała przekonać mnie, abym sprawdził swój poziom cholesterolu, ale wydawało mi się to zbędne. Przecież nic mnie nie bolało! Raz dałem się namówić i okazało się, że nie było dobrze. Dziś jestem najwierniejszym fanem produktów Green Nopal, bo gdy zacząłem je stosować, to moje wyniki zaczęły się poprawiać.

Marek, ogrodnik z Białej Podlaskiej

recomendation trail

Co tu dużo mówić? Schudłam 4 kg. Herbata to nie magiczny eliksir i bez odrobiny wysiłku z naszej strony wiele nie zdziała – to jest dla mnie całkowicie oczywiste. Pozwoliła mi jednak ograniczyć ten wysiłek do minimum i za to jestem Nopalowi wdzięczna!

Olga, nauczycielka z Bydgoszczy